možnosti plateb


Mýty o roztočích v kobercích

Tak jak je to tedy s těmi roztoči?

Německý zkušební ústav Forschungsinstitut v Aachenu, specialista na testování, výzkum a certifikaci v oblasti podlahových výrobků, jednoznačně vyvrátil mýty o roztočích žijících v kobercích. Roztoči totiž v kobercích nemají vhodné podmínky pro svůj život. V kobercích jsou pouze jejich vysušené exkrementy navázané na domácí prach, které se tam dostaly většinou z postele. Potvrzením skutečnosti, že roztoči nejsou schopni žít v kobercích je i fakt, že v  kancelářských prostorách s koberci se roztoči nevyskytují.

 

Co jsou roztoči?

Roztoče okem nespatříte. Jsou to členovci příbuzní rodově klíšťatům, měřící v průměru asi 0,2 až 0,5 mm. Roztoči jsou navíc průsvitní, takže bez použití mikroskopu jsou prakticky neviditelní.

Čím se roztoči živí a jaké potřebují podmínky pro život?

Roztoči potřebují ke svému životu zejména drobné částečky kůže, plísně, kvasinky a bakterie. Roztoči žijí dva až čtyří měsíce a za tu dobu vyprodukují dvě stě krát více exkrementů, než sami váží. Teplota mezi 22 – 26°C, nedostatek světla a vlhkost 70 – 80% jsou ideálními podmínkami pro jejich život. Může je zahubit pouze mráz a nebo vysoké teploty nad 55°C, slunce a méně něž 50% vlkosti.

Kde najdeme nejvíce roztočů?

Zcela určitě nejlepší podmínky pro život mají roztoči v matracích postelí, kde se může vyskytovat až několik milionů jedinců. Hojně se také vyskytují v polštářích a přikrývkách.

Alergie v bytovém prostředí

Alergie je vlastně nepřiměřená reakce organismu na cizorodé látky, kterým se říká alergeny. Pokud se od lékaře dozvíte, že trpíte alergií na domácí prach, znamená to, že jste alergičtí na výkaly roztoče, které jsou na prach navázané. Přibližně 90% roztočových alergenů v bytě pochází z postelí. Tyto výměšky roztočů po uschnutí vytvářejí malé částice, které se víří ve vzduchu a do několika minut padají na podlahu a spojují se s bytovým prachem. Další alergie mohou způsobovat alergeny z plísní, hmyzu, rostlin, zvířat a bakterií. Bakteriální alergeny zůstávají po rozvíření ve vzduchu podstatně déle.

Jak zmírnit výskyt roztočových alergenů v domácnosti?

Protože nejvíce těchto alergenů se nachází v ložnici, tato místnost by měla být dobře větratelná a suchá s teplotou do 20°C a relativní vlhkost vzduchu by měla dosahovat 40-50%. Matrace je vhodné opatřit tzv. matracovým chráničem. Chránič matrace je prodyšná, ale nepropustná podložka, která přispěje k větší hygieničnosti lůžka. Navléká na se na matraci pod prostěradlo a pere se stejným způsobem jako ložní prádlo. Protože roztočům se daří i v přikrývkách a polštářích, vhodné jsou protialergické deky a polštáře z dutého vlákna, které se dají vyprat nad 55°C. Ložní prádlo měníme nejméně jednou za 2-3 týdny. Pravidelným vysáváním a údržbou podlahových ploch předcházíme víření alergenů.