Druhy koberců

Druhy koberců dle jejich konstrukce

a výrobních technik


1. Všívané

2. Vpichované

3. Strojově vázané

4. Ručně vázané

5. Tkané


1. Všívané koberce

Všívané koberce jsou nejrozšířenějším druhem koberců. Podle amerických pramenů tvoří až 90% všech koberců. Technologie je známa po celém světě pod ozančením tufting. Vlas se všívá do napnuté základní tkaniny všívacím zařízením, kde jsou v jehlovém rámu uloženy jehly s navlečenými vlasovými nitěmi. Jehlový systém propichuje tlakem jehly nosnou textilii. Vlasové nitě jsou zachyceny háčkem pod jehlou a vytvoří se tak smyčka. (smyčkové koberce). V případě výroby koberců s řezaným vlasem jsou háčky pod jehlami opatřeny řezným nožem. (stříhané koberce).

K rubu koberce se přidávají sekundární vrstvy ze tkaných nebo netkaných textilií nebo zátěrů, které slouží k zafixování smyček a k vyztužení koberce.

Zákrut kobercových přízí se velmi často fixuje pařením (heatsetting). Tím se dosáhne, že příze při zpracování nesmyčkují a zejména toho, že konce vlasových nití na kobercích se nerozevírají a tím se značně zvýší užitná hodnota koberce.

Cut Pile - Všívané stříhané koberce

a) Cut Pile Textured  - Střihem tvarovaný:

            Všívaný stříhaný koberec, měkký,  kryje stopy a je vysoce trvanlivý, ideální i pro  vysoce  frekventovaná místa.                                                              

b) Cut Pile Plush –  plyš:

    Všívaný stříhaný koberec - měkký koberec s luxusním "sametovým" povrchem, na kterém zůstavají stopy. Použití obytné místnosti jako je obývací pokoj, ložnice apod


c) Cut Pile Frieze – Frizé

    Těsně kroucená vlákna, které snadno skryjí stopy - stále oblíbenější koberce pro svou vysokou odolnost, ideální jak pro vysoce frekventované plochy, tak pro útulný rodinný pokoj.

    Stejnou technikou se vyrábějí i tzv. shaggy koberce. Vlákna nejsou tak hustě u sebe, jsou však delší. (až 5 cm) V současné době patří mezi jedny z nejoblíbenějších designových koberců.   

                                                    

                                           

Level Loop Pile - Všívané smyčkové koberce

a) Level Loop Pile

Všívaný smyčkový koberec. Smyčky jsou všívány na stejnou výšku. Neukazuje stopy. Velmi odolný koberec i pro vysoce frekventovaná místa.                                                             


b) Berber - Level Loop Pile

Všívaný smyčkový koberec. Robustní myčky jsou všívány na stejnou výšku.Koberec neukazuje stopy. Vysoce odolný koberec i pro velmi frekventovaná místa.

c) Multi Loop Pile - Patterned Loop Pile

Všívaný smyčkový koberec - vzorovaná smyčka. Smyčky jsou všívány na dvě nebo tři výšky, které vytvářejí plastický povrch koberce. Vysoce odolný koberec i pro velmi frekventovaná místa.           


d) Berber - Multi Loop Pile - Patterned Loop Pile

Všívaný smyčkový koberec - vzorovaná smyčka. Robustní smyčky jsou všívány na dvě nebo tři výšky, které vytvářejí plastický povrch koberce. Vysoce odolný koberec i pro velmi frekventovaná místa.

e)  Boucle - koberec s neprořezanými smyčkami - povrch koberce je hrubě uzlíkový. Na všívacích (tuftingových) strojích se vpichují do podkladové tkaniny řadou jehel po celé až pětimetrové šířce stroje vlasové nitě a vytváří smyčky s délkou do 40 mm. Poloha smyček se zpevňuje na rubové straně tkaniny latexovým zátěrem. Koberec neukazuje stopy a je vysoce odolný, i pro frekventovaná místa.

Koberec Cut and Loop

Všívaný koberec - kombinace smyčky a stříhaného vlasu. Tento styl poskytuje celou řadu plastických povrchových textur. Neukazuje stopy.                


2. Vpichované koberce

Vpichované koberce patří k nejlevnějším podlahovým textilním krytinám. Princip výroby spočívá ve vzájemně propletených vláknech rouna pomocí speciálních vpichovacích jehel. Z rubové strany se zatírají a tuží.                                            


3. Strojově vázané koberce

Stroje napodobují ruční vázání. Skřipec vytáhne z podavače příslušnou barvu a délku vlasové příze, která se odřízne. Skřipec zavede vlasovou osnovu dospodu základní tkaniny, kde se upevní dvěma útky a poté se protáhne zpět na povrch. Vlas se upevní dalšími útky a celý proces se opakuje.4. Ručně vázané koberce

Na osnovní nitě se navazují uzlíky podle předem určeného barevného vzoru a každá řada uzlíků se protkává dvěma útky v plátnové vazbě. Vlněné koberce mívají 8 uzlů, hedvábné 60-100 na 1 cm2. Špičky uzlů se pak prostřihují.

Zejména v asijských zemích se vyrábí ručně vázané koberce se specifickým vzorováním a zvláštní výrobní technikou. Je to dlouhá řada druhů, jejichž původ a hodnotu jednotlivých kusů umí posoudit jen úzce specializovaní odborníci.


5. Tkané koberce

Tyto koberce se tkají  v ripsové nebo keprové vazbě a označují se podle druhu vláken, ze kterých jsou vyrobeny, například jutové, sisalové, kokosové.

  

 

 

 

Menu

Nové nášlapy na schody

http://www.hambalek.cz/naslapy_na_schody_caransa_levne

http://www.hambalek.cz/index.php?nid=6910&lid=CZ&oid=1172301

V OBCHODNÍM CENTRU PRIMA JEŠTĚ NAJDETE

DĚTSKÉ KOBERCE

http://www.hambalek.cz/index.php?nid=6910&lid=CZ&oid=1362772

http://internetovy-obchod.msbox.cz/

 

Nákupní koš
Košík je prázdný
Vyhledat v katalogu

Ušité kusové záclony

http://www.hambalek.cz/zaclony-kusove-vyska-160-cm?fn=&tabpage=15&taboffset=15&ts=1

 

TOPlist
pata_2a.jpg